Minden társasháznak érdeke, hogy közös képviseletét a megfelelő személyre bízza. Az ideális elképzelés az lehetne, hogy a közös képviselő harmonikus kapcsolatban működjön együtt a számvizsgáló bizottsággal, és mindenki zökkenőmentesen végezze a dolgát, a közösség legnagyobb örömére és megelégedésére. Ez az igénye minden társasházi polgárnak jogosan meg lehet, hiszen mindannyian szeretünk nyugodt körülmények között élni.
A közös képviselő és az intézőbizottság feladatait, jogait és működésük valamennyi feltételét a Társasházi törvény III. fejezete 43-50.§ szabályozza. A társasházkezelésről a Társasházi törvény teljes IV. fejezete rendelkezik (52-55.§). A közös képviseleti tevékenységet elláthatják maguk a tulajdonosok (közös képviselő vagy intézőbizottság), vagy végezheti vállalkozói igazolvánnyal rendelkező személy, vagy gazdasági társaság, vagyonkezelő szervezet. A törvényben kötelezően előírt feltételek szerint a tevékenységet végző személynek rendelkezni kell a jogszabályban előírt szakképesítéssel, nem áll szolgáltatási tevékenységtől való jogerős bírói eltiltás hatálya alatt, nincs köztartozása, a területileg illetékes jegyzőnél bejelentette a tevékenység folytatását (nyilvántartásba vette a jegyző). Ezen felül előnyös lehet, ha rendelkezik gazdasági, jogi, műszaki ismeretekkel, van ügyviteli gyakorlata és jó kommunikációs, problémamegoldó képessége. Ezért jó megoldás lehet, ha olyan cégként végzi feladatait a közös képviselet, ahol megtalálhatóak benne mind a kötelező előírások, mind az előnyös képességek.
Cégünk rendelkezésére áll, ha közös képviselőt, társasházkezelőt keres. A jobb döntési pozíció kialakítása érdekében kérjen egyedi árajánlatot - egy kattintással - társasháza részére.
A közös képviselő, ill. az intézőbizottság főbb feladataiközt szerepel a közgyűlési határozatok előkészítése és végrehajtása, a közgyűlési határozatok és végrehajtásukról szóló nyilvántartások vezetése. Intézkedések az épületfenntartás biztosítása érdekében, költségvetési javaslat elkészítése, a fizetendő közös költség elfogadtatása, beszedése és kezelése, az éves elszámolás elkészítése. A 43/A § alapján a rezsicsökkentésről tájékoztatási kötelezettsége van (részletesen lásd a törvényben). A társasház képviselete harmadik féllel szemben, valamint ellenőrizni a társasházkezelőt, amennyiben nem maga látja el a tevékenységet, szintén a közös képviselő, vagy az intézőbizottság feladata. A társasházkezelő tevékenységi körébe tartozik gazdasági ajánlat készítése az épület fenntartására vonatkozóan, valamint, hogy a megbízási szerződésében foglaltak szerint szervezi az üzemeltetési és karbantartási feladatokat, irányítja és ellenőrzi a tervezett felújításokat. Megbízási szerződése szerint javaslatokat dolgoz ki a társasház gazdálkodása, a közös tulajdonú épületrészek hasznosítása tekintetében, vezeti a társasház könyvelését, benyújtja az adóbevallásokat, közreműködik a pénzügyi tervezésben, és az elszámolás, ill. a beszámoló elkészítésében. Fontos szerepe van abban, hogy szervezési feladatokat lát el (pl. ügyfélszolgálat vagy közgyűlés előkészítése).
A társasház tulajdonosainak elsődleges érdeke, hogy olyan közös képviselő, intézőbizottság, vagy társasházkezelő intézze házuk ügyeit, aki kellően tájékozott, a kötelező előírásoknak megfelel, és rendelkezik (leg)nagyobbrészt az előnyös elvárásokkal is. Aki komolyan veszi a feladatot, hogy a társasházban élő polgárokért kell dolgoznia.
…mert minden Társasházban Polgárok élnek!
A cikk szabadon átvehető és idézhető forrásmegjelöléssel.
dwk/3/2014.