HTML

TársasháziPolgár

Blogom a társasházi kérdésekkel és a közös képviselet ellátásának szakszerűségével foglalkozik, mert minden Társasházban Polgárok élnek. Részletek pontos megismerése és ismertetése érdekében keressük egymást bizalommal. Fontosnak tartom az önrendelkezés szabadságát, a megoldás keresést, a konszenzust. Nem hiszek a vitákban, de hiszek az egymás meghallgatásán alapuló, kölcsönös tisztelettel folytatott párbeszédben. Hiszek abban, hogy a társasház egy jó hely, a közössége pedig lehet összetartó és feladatmegoldó. Társasházi Polgár - közös képviselet: egyszerűen... jól!

Friss topikok

Feedek

Érdekérvényesítési előny a tulajdonosoknál

2014.03.30. 16:54 ThSzaki

Az úgynevezett társasházi törvény nem rendelkezik a kötelezettségek megszegése esetén kiszabható szankciókról. Amennyiben a tulajdonosoknak az érdeke, vagy valamilyen joga sérült vagy csorbult kénytelen volt bírósághoz fordulni, amennyiben a közös képviselővel (ideértve az intéző bizottságot) vagy a számvizsgáló bizottsággal nem sikerült rendeznie a kialakult problémát, helyzetet. A közhiedelem szerint csak 60 napig lehetett megtámadni a közgyűlési határozatokat, és sokrétű folyamat volt a kisebbség jogos érdekeinek érvényesítése.

Az elmúlt időszakban sokat változott a 2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról, mivel újra magában foglalja a társasház szerveinek törvényességi felügyeletét. Ez azért fontos, mert a tulajdonosoknak tágabb tere nyílt érdekeik érvényestésére, valamint a közös képviselőket is rábírhatja arra, hogy munkájukat rendben és időben elvégezzék (ha eddig nem tették volna).

Az érdekérvényesítési lehetőségeket áttekintve az alábbi lehetőségekkel élhetnek a tulajdonosok:

A 14. szakasz (§) bekezdései, amely továbbra is a tulajdonosok 1/10-nek biztosít jogot és lehetőséget, hogy az írásbeli szavazást módosíthassák.

A 35. szakasz (§) megadja arra jogot, hogy a tulajdonosok 1/10-e közgyűlést hívhasson össze, fontosnak vélt témákban és esetekben.

Az 57. szakasz (§) bekezdései a bírósági eljárás megelőzésére irányulnak.

A legfontosabb azonban a 27. szakasz (§) „A” pontjában leírtak, amelyek a jegyzők bevonásával a társasházak működésére a törvényességi felügyeletet jobban kiterjeszti azáltal, hogy nem csak a bírósághoz, hanem érdeksérelem esetén a tulajdonos a kerületileg illetékes jegyzőhöz is fordulhat panaszával. Fontos változás, hogy a bíróság a jegyző kérésére megsemmisítheti a társasház jogsértő határozatait, és itt a törvény már nem írja a fentebb említett 60 napos korlátott.

Remélhetőleg az új szabályozás elősegíti a társasházban élő polgárok érdekeinek jobb érvényesítését, és hozzájárul az önrendelkezés kiteljesedéséhez.

A cikk szabadon átvehető, módosítások nélkül és forrás megjelöléssel idézhető.

THP - 2014

komment

Címkék: képviselet társasház közös

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsashazipolgar.blog.hu/api/trackback/id/tr875885848
süti beállítások módosítása