HTML

TársasháziPolgár

Blogom a társasházi kérdésekkel és a közös képviselet ellátásának szakszerűségével foglalkozik, mert minden Társasházban Polgárok élnek. Részletek pontos megismerése és ismertetése érdekében keressük egymást bizalommal. Fontosnak tartom az önrendelkezés szabadságát, a megoldás keresést, a konszenzust. Nem hiszek a vitákban, de hiszek az egymás meghallgatásán alapuló, kölcsönös tisztelettel folytatott párbeszédben. Hiszek abban, hogy a társasház egy jó hely, a közössége pedig lehet összetartó és feladatmegoldó. Társasházi Polgár - közös képviselet: egyszerűen... jól!

Friss topikok

Feedek

Társasházi felelősség – Számvizsgáló bizottság és a közös képviselő

2014.10.17. 19:12 ThSzaki

Gyakran merül fel kérdésként a társasházakban, hogy a számvizsgáló bizottságnak milyen felelőssége van. Sokan azért nem mernek a bizottságba jelentkezni, mert attól félnek, hogy ugyanolyan szintű felelősség számvizsgálónak lenni, mint pl. közös képviselőnek.

A Társasházi törvényben a számvizsgáló bizottságnak nincsen kiemelt felelőssége, kizárólag a közös képviselőnek és az intéző bizottságnak van. A számvizsgáló bizottság csak a tulajdonosok ellenőrző szerepű szerve, nem végez képviseleti ellátást, vagy társasház kezelést. Tanácskozó szerepe van, illetve az éves beszámolót kell véleményezniük, ahhoz írásban, szóban hozzátenni a meglátásaikat, az ellenőrzésekről szóló beszámolást. Ellenőrizni pedig a havonta kifizetett számlákat tudják, a banki számlakivonatot, illetve bármit, ami a társasházzal kapcsolatosan adminisztrációs, pénzügyi, ügyintézési feladatot ölel fel (pl. adatkezelést, könyvelést, számlákat, szerződéseket, pénzkezelést, banki mozgásokat, stb.) A számvizsgáló bizottságot a közös képviselőnek, intéző bizottságnak engednie kell ezekbe a társasházi adatokba betekinteni, ha a bizottság kéri, hiszen a Társasházi törvény erre jogot biztosít. Ezt a jogot nem írhatja felül senki. Ha a számvizsgáló bizottság nem kap betekintési jogot – írásbeli, tehát bizonyítható kérése ellenére sem – fordulhat az önkormányzati jegyzőhöz panasszal.

A számvizsgáló bizottság felelőssége nem kiemelt a Társasházi törvényben, vagyis ugyanúgy a Ptk. (Polgári törvénykönyv) vagy Btk. (Büntető törvénykönyv) szerint felelnek, ha jogszabályba ütközőt tesznek, mint bármely más tulajdonos, de a társasház szempontjából külön felelősség nem esik rájuk. (Minden felelősség a közös képviseletet ellátóé, a számvizsgáló bizottság tulajdonosokból áll és nem felel a kezelő, képviselő miatt.) Egyedül az a felelősség terhelheti a számvizsgálót, de ott is csak azt a személyt, akinek pl. banki aláírása jogosultsága vagy pénzfelvételi joga van, hogy tisztességesen járjon el, mert ha ezzel visszaél és pl. lop, akkor a Btk. szerint el lehet járni vele szemben.

A cél minden esetben az kell(ene) legyen, hogy a számvizsgáló bizottság és a közös képviselet a társasház és a tulajdonosok közösségének érdekeit szem előtt tartva tudjon hatékonyan együttműködni.o°

Néhány vonatkozó paragrafus a felelősségről a Társasházi törvényből:

27. § (1) A közösség legfőbb döntéshozó szerve a tulajdonostársakból álló közgyűlés, amelyen valamennyi tulajdonostárs részt vehet. (2) A közösség ügyintézését a közös képviselő vagy az intézőbizottság látja el. Abban a társasházban, amelyben huszonöt lakásnál több lakás van, a közösség gazdálkodásának ellenőrzésére számvizsgáló bizottságot kell választani. (3) A legalább egy elnökből és két tagból álló intézőbizottságot, illetőleg a számvizsgáló bizottságot a tulajdonostársaknak saját maguk közül kell megválasztaniuk; az intézőbizottság elnökének jogállása és felelőssége azonos a közös képviselő e törvényben meghatározott jogállásával és felelősségével.

27/A. § (6) Ha a jegyző a keresetében az (5) bekezdés c) pontjának alkalmazását kéri, a pert a közös képviselővel, illetve az intézőbizottság elnökével és tagjaival szemben is meg kell indítani. Ha a társasház és a közös képviselő, illetve az intézőbizottság elnöke között érdekellentét áll fenn, a bíróság a társasház képviseletére hivatalból ügygondnokot rendel ki. A kiszabott bírság megfizetésében a társasházat helytállási kötelezettség nem terheli. A kiszabott bírság megfizetéséért az intézőbizottság elnökének és tagjainak felelőssége egyetemleges.

43/A. § (6) Ha a fogyasztóvédelmi hatóság eljárása során megállapítja az (1) bekezdésben foglaltak megsértését, a kiszabott fogyasztóvédelmi bírság megfizetésére a közös képviselő vagy az intézőbizottság köteles, a társasházat helytállási kötelezettség nem terheli. A bírság megfizetéséért az intézőbizottság tagjainak felelőssége egyetemleges.

46. § (1) A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) a külön tulajdont érintő tulajdonosváltozás esetén – a tulajdonostárs kérésére – köteles írásbeli nyilatkozatot adni a közösköltség-tartozásról. Ha tartozás áll fenn, a nyilatkozatban a hátralék összegét is meg kell jelölni. Az írásbeli nyilatkozat tartalmáért fennálló felelősségre a Ptk. szabályai az irányadóak.

Társasházi Polgár:
közös képviselet… egyszerűen, jól! … azokért a Polgárokért, akik társasházban élnek!

Elérhetőségeink: dwk@tarsashazipolgar.hu
Hétfőtől péntekig 10 h és 18 h között:
+36 30 / 396 – 0303

Árajánlatkérés társasházkezelésre

Amennyiben hasznosnak találja honlapunkat, kérem, jó véleményét fejezze ki: megjelölve Facebook oldalunkat, hogy Tetszik, és kövessen bennünket a Twitteren.

A cikk szabadon átvehető forrásmegjelöléssel és változtatások nélkül.

dwk/21/2014.

Szólj hozzá!

Címkék: közös képviselő társasházi közös képviselő közös képviselet társasházi közös képviselet

A bejegyzés trackback címe:

https://tarsashazipolgar.blog.hu/api/trackback/id/tr876803245

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása